Forum www.blacknovembersc.fora.pl Strona Główna
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
PRAWO DO UMUNDUROWANIA - SPRAWA SPORNA
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.blacknovembersc.fora.pl Strona Główna -> Najważniejsze od załogi Black November

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
armif
Administrator
Administrator



Dołączył: 07 Sty 2011
Posty: 512
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Sosnowiec


PostWysłany: Nie 13:31, 27 Lis 2011    Temat postu: PRAWO DO UMUNDUROWANIA - SPRAWA SPORNA

Naszym głównym umundurowaniem są mundury wojsk z różnych krajów, w tym także mundur WP, który dla niektórych stanowi sprawę sporną.
Poniżej więc zamieszczam rozporządzenia oraz krótki komentarz prawny z jednego z forów prawniczych, dot. tego właśnie kontrowersyjnego przypadku użycia obecnego munduru Wojska Polskiego, zgodnie z którymi możemy kożystać z umundurowania WP publicznie oraz na terenie odludnym bądź w czasie zlotów i spotkań airsoftowych do celów rekonstrukcyjnych.





KODEKS WYKROCZEŃ
z dnia 20 maja 1971
tekst jednolity z dnia 04 czerwca 2007
tekst jednolity z dnia 16 marca 2010


Art. 61. § 1. Kto przywłaszcza sobie stanowisko, tytuł lub stopień albo publicznie używa lub nosi odznaczenie, odznakę, strój lub mundur, do których nie ma prawa, podlega karze grzywny do 1.000 złotych albo karze nagany.
§ 2. Kto ustanawia, wytwarza, rozpowszechnia publicznie, używa lub nosi: godło, chorągiew albo inną odznakę lub mundur, co do których został wydany zakaz, albo odznakę lub mundur organizacji prawnie nie istniejącej, albo odznakę lub mundur, na których ustanowienie lub noszenie nie uzyskano wymaganego zezwolenia, podlega karze aresztu albo grzywny.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 można orzec, a w razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 orzeka się przepadek wymienionych w tych przepisach przedmiotów, jak również innych przedmiotów służących do popełnienia wykroczenia, takich jak pieczęcie, stemple, papier firmowy lub bilety wizytowe, choćby nie stanowiły własności sprawcy.



+ + +



ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 27 czerwca 2006 r.


Na podstawie art. 12. ust. 2 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach
i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz.130, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:

§ 1. W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej dnia 19 października 2005 r. w sprawie zakazu używania munduru wojskowego lub jego części (Dz. U. Nr 216, poz.1827) wprowadza się następujące zmiany:
1) w § 1 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Mundur wojskowy składa się z kompletnych ubiorów: galowego, wyjściowego, służbowego, ćwiczebnego, polowego, specjalnego i wieczorowego.”;
2) w § 2 po ust. 2 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:
„3. Zakaz, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy używania munduru lub jego części, pozbawionych oznak wojskowych, określonych odpowiednio w § 2 ust. 2:
pkt 11 ["mundur polowy wzór 93 (z nadrukiem pantera)"], 12 ["mundur polowy tropikalny wzór 93 (z nadrukiem pantera)], 16 ["kurtka polowa wzór 93 (z nadrukiem pantera)"] i 17 ["koszulo-bluza polowa wzór 93 (z nadrukiem pantera)"], przez młodzież, instruktorów i specjalistów zrzeszonych w stowarzyszeniach lub organizacjach społecznych, które zawarły porozumienia o współpracy z Ministrem Obrony Narodowej, a ich statuty przewidują prowadzenie działalności na rzecz obronności państwa, oraz młodzież szkolną i akademicką realizującą przedsięwzięcia w ramach przysposobienia obronnego, obozów specjalistycznych i podczas uroczystości o charakterze patriotycznym.”.

§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.


MINISTER OBRONY NARODOWEJ

Radosław SIKORSKI"

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1998 r. Dz. U. Nr 162,
poz. 1126, z 2000 r. Nr 12, poz. 136 i Nr 120, poz. 1268 oraz z 2001 r. Nr 123, poz. 1353.



+ + +



Na początku maja 2010 roku MON powołał specjalną komisję, która miała orzec, co jest mundurem i czy wolno go nosić przez cywili. Po pół roku komisja orzekła, że nie mogą zakazywać noszenia umundurowania, ponieważ:
-AMW (Agencja Mienia Wojskowego) wprowadziła je na rynek cywilny
-żołnierze ze służby zasadniczej otrzymywali jeden komplet do domu
-żołnierze zawodowi po jakimś czasie (odpowiednim dla danego artykułu) otrzymują sprzęt
i umundurowanie na własność, a dostają nowe.

Wiadomo, ze wojskowi nie będą tego nosili będąc na służbie, a mogą z tym robić co chcą (sprzedać, podarować siostrzeńcowi itd.) Nie ma też obowiązku trzymania dowodu zakupu. Każdy może go zgubić, a mandaty anulowano.

Ponadto nie ma też dokładnej definicji, co to właściwie jest mundur "wz. 93". Na początku tak był zwany mundur z 4 kieszeniami na udach, wykonany z bawełny. W dodatku miał
on własną nazwę, czyli "wz. 127". Od tego czasu wprowadzono mundur z 2 kieszeniami
na spodniach, który też nazywany jest "wz. 93" a posiada własną nazwę "wz. 127/A", mundur z tkaniny tropik, który też posiada własną nazwę, nie mówiąc już o mundurach z ripstopu zarówno w kamuflażu pustynnym jak i leśnym, które też miały dosyć duże różnice w kroju.
To wszystko jest nazywane "mundurem wz. 93".

Dodatkowo mundur wykonany wg tego samego kroju i tego samego schematu kolorów,
lecz wykonany z choćby minimalnie cieńszego materiału (bawełny), nie podlega dyskusji nt. jego legalności.





Żródła aktów prawnych:
[link widoczny dla zalogowanych]
Dziennik Ustaw - rok 2006, nr 122, poz. 849

[link widoczny dla zalogowanych]
Dz. U. z dnia 31 października 2005 r.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez armif dnia Nie 13:41, 27 Lis 2011, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   

Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)

 
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
|| Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group || Designed by Port-All.Com ||
Regulamin