Forum www.blacknovembersc.fora.pl Strona Główna
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Międzynarodowy Dzień pamięci o ofiarach Holocaustu
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.blacknovembersc.fora.pl Strona Główna -> Aktualności, recenzje i fotorelacje

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
armif
Administrator
Administrator



Dołączył: 07 Sty 2011
Posty: 512
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Sosnowiec


PostWysłany: Nie 18:04, 29 Sty 2012    Temat postu: Międzynarodowy Dzień pamięci o ofiarach Holocaustu

27.01.2012 - Międzynarodowy Dzień pamięci o ofiarach Holocaustu



Niemiecki obóz Auschwitz wyzwolili 27 stycznia 1945 roku żołnierze 100. Lwowskiej Dywizji Piechoty 60. Armii I Frontu Ukraińskiego. Przed południem zwiadowcy dywizji weszli na teren podobozu Monowitz. W południe oswobodzili Oświęcim, a około 15.00, po krótkiej potyczce z Niemcami, weszli jednocześnie na teren Auschwitz I i do oddalonego o 2 km Auschwitz II-Birkenau.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II-Birkenau, otwarty dwa lata później, stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. Kompleks uzupełniała sieć podobozów.

Rozkaz rozpoczęcia masowej eksterminacji Żydów w obozach Adolf Hitler wydał prawdopodobnie w czerwcu 1941 roku. Najwcześniejszą ustaloną datą przybycia do Birkenau transportu Żydów do zgładzenia jest 15 lutego 1942 roku. Pochodzili z Bytomia.

Niemcy zgładzili w Auschwitz ok. 1,1 miliona osób, głównie Żydów a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i przedstawicieli innych narodów.

Wskutek nazistowskiej polityki masowej zagłady zginęło około 6 milionów Żydów. Liczba polskich Żydów wśród ofiar Zagłady to, według różnych źródeł od 2,6 mln do 3,3 mln osób.


***

Dnia 27 stycznia miała miejsce 67. rocznica wyzwolenia Auschwitz.
Dzień ten jest wpisany w kalendarz, jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu.

Święto to zostało uchwalone 1 listopada 2005 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez reżim hitlerowski. W ten sposób Zgromadzenie odrzuciło nieuznawanie Holokaustu jako wydarzenia historycznego, a ogólna cenzura dotycząca tamtych wydarzeń, została oficjalnie zrzucona, a datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku.

W Polsce główne uroczystości Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbywają się w Auschwitz-Birkenau i w Warszawie pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Organizatorem wydarzeń w stolicy jest Fundacja Shalom, powołana w 1988 z inicjatywy aktorki i reżyser Gołdy Tencer, której celem jest popularyzacja kultury żydowskiej.

Tegoroczne uroczystości w Warszawie rozpoczęły się przy Pomniku Umschlagplatz. Z tego miejsca do obozów koncentracyjnych wywożono warszawskich Żydów. Tutaj przedstawiciele władz oraz organizacji społecznych i religijnych złożyli po południu wieńce. Odprawiono też wspólną ekumeniczną modlitwę.
Po ulicach stolicy przejechał też pusty tramwaj z gwiazdą Dawida. Miał przypomnieć warszawiakom o żydowskich sąsiadach, którzy zginęli w obozach zagłady i w gettach.
Wieczorem na ulicy Próżnej odbył się Apel Pamięci, podczas którego każdy mógł odczytać imiona ofiar Holokaustu.

W Oświęcimiu w specjalnych urodzystościach uczestniczyło ponad 30 byłych więźniów. W tym, 2012 roku, mija również 70 lat od rozpoczęcia mordów w komorach gazowych Birkenau. Wydarzenie to symbolizowały jedyne zachowane drzwi komory gazowej, po raz pierwszy publicznie pokazane. „Wrota śmierci” stanęły, zamknięte w specjalnej gablocie beztlenowej, w centralnym miejscu uroczystości, na scenie Oświęcimskiego Centrum Kultury.
"Przed nami stoją drzwi. Solidne drewniane drzwi wejściowe. Drzwi, przez które wchodzili, nadzy, poniżeni i wystraszeni. Wchodzili dziesiątkami tysięcy rodzin. Nie wyszedł przez nie już nikt" – mówił dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr M.A. Cywiński.

Prezydent, Bronisław Komorowski, w swoim liście do ofiar przesłanym na uroczystość napisał, że Auschwitz „już zawsze będzie poruszać sumienie każdej myślącej i czującej osoby” , podkreślając przede wszystkim, że „pozostanie raną na duszy Europy i świata”.

Co roku jednak jest coraz więcej miejsc w Polsce, gdzie pamięć o ofiarach Holokaustu jest cora bardziej propagowana. Coraz więcej miast prowadzi dodatkowe zajęcia, warsztaty, wywiady, wycieczki, wystawy, projekcje filmowe na rynkach miast, by tylko ożywić pamięć zmarłych w cierpieniu. Starają się podtrzymać pamięć i edukację na temat Holokaustu, by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami.

Chcę równiez przypomnieć wszystkim forumowiczom, iż u nas, w Sosnowcu oraz w okolicznych miastach, równiez jest pełno miejsc upamiętniających tragedie związane z Holocaustem oraz z największymi gettami w Zagłębiu (getta w Sosnowcu i w Będzinie).
Do takich miejsc należą m.in.:

- Cmentarz żydowski przy ul. Pastewnej w Sosnowcu (Sosnowiec-Modrzejów)



- Cmentarz żydowski przy ul. Stalowej w Sosnowcu (Sosnowiec-Milowice)



- Budynek Szkoły Podstawowej nr 19 w Sosnowcu przy ulicy Kierocińskiej, który był miejscem zboru wszystkich Żydów, których następnie wysyłano do obozów. Tam spisywano kolejnych ludzi; całe rodziny, kobiety w ciąży, niemowlęta. W salach tej szkoły przebywało nawet po 150 osób, na które czekały tylko ból, cierpienie, ciężka praca, śmierć.



- Plac Bohaterów Getta Będzińskiego



- Teren getta w Dąbrowie Górniczej



Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez armif dnia Nie 0:01, 05 Lut 2012, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)

 
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
|| Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group || Designed by Port-All.Com ||
Regulamin